Április 9 - én zajlott a matematikai olimpia 68. évfolyamának járási fordulója a Z6, Z7, Z8 kategóriák részvételével. Iskolánkat Lancz Tamás VI.o., Miklós Viktor VI.o., Risnyovszky Dorina Alexa VII.o., Veselovsky Sofia VII.o., Bognár Anna VII.o., Cséfalvay Anna VII.o., Balogh Tamás VIII.o. és Regen Vivien VIII.o. képviselte.
Míg a kilencedik osztályos tanulók tesztelése zajlott, addig a felső tagozat tanulói számára Gál Ignác tanító bácsi egy kvíz délelőttött szervezett. A fantasztikusan összeállított, különböző tematikájú kérdések és feladatok nagy sikert arattak a tanulók és osztályfőnökök körében.
Április 3-án, 4 - én zajlottt a kilencedik osztályos diákok tesztelése. Országos szinten 1448 általános iskolában és 123 gimnáziumban, összesen, mintegy 41 700 tanuló, közülük 2562 magyar végzős vett részt a Tesztelés 9 elnevezésű tudásszint-felmérőn. A Szabványosított Mérések Nemzeti Intézete (NúCEM) az idén változtatott a feladatok szerkezetén és terjedelmén egyaránt. A tesztlapok 30 feladatot tártak a diákok elé. Míg a matematika felmérésnél 90, addig a magyar és szlovák nyelvi tudásszint-felmérőn 70 perc állt a diákok rendelkezésére. A matematikateszt megfelelő feladatokat kínált, a magyar felmérőn igencsak komoly és borús arccal dolgoztak a diákok. Idén szlovák nyelvből nemcsak a tesztkérdések vártak a magyar diákokra hanem, hallgatás útján történő szövegértéssel is meg kellett birkózniuk.
Ismét elérkezett március 28-a, amikor Comenius, a népek tanítójának születésnapja alkalmából megemlékezünk a pedagógusokról és tisztelgünk munkájuk előtt.
Ünnepeltjeinket, illetve bölcsességüket és gyermekszeretetüket egész évben megilletné a nagyrabecsülés. Ők ugyanis egy társadalmilag még mindig nem eléggé megbecsült csoport tagjaként áldozatkész munkájukkal nem csupán az ifjabb generációkat oktatják és nevelik, hanem az egész társadalmat formálják.
A tanítás az egyszerű halandó szemszögéből látszólag könnyű, erőfeszítés nélküli tevékenység. Látnunk kellene azonban, hogy emberekkel foglalkozni, nyelvükhöz és kultúrájukhoz való kötődésüket megalapozni, valamint átadni nekik az előző generációk által felhalmozott ismereteket, nem könnyű, de az egyik legszebb misszió.
Azok, akik a nehézségek ellenére mindennap fáradhatatlanul és igaz hittel állnak ki a gyermekek elé, hogy tüzet és világot gyújtsanak értelmükben, nagyon is jól tudják, hogy mi a feladatuk, mi a valódi küldetésük. Hiszen ahogy Goethe is mondta: “A legtöbb, amit gyerekeinknek adhatunk: gyökerek és szárnyak.” Ez a tennivaló vezérli a tanítókat, amikor hol tudósként, hol művészként vagy akár pszichológusként próbálják a gyermeki elmét formálni és a törékeny lelkeket megérinteni. Ezért is hárul számtalan követelmény a pedagógusokra.
A tanítók rögös úton járnak, körülményeik cseppet sem mondhatók ideálisnak, mégis mindig az ifjú nemzedék műveltsége és a szülők elégedettsége vezérli őket. Emiatt tudják munkájukat nagy adag szeretettel végezni.
A XXVIII.Tompa Mihály Vers - és Prózamondó verseny országos elődöntőjén, a III. kategóriában Kempski Sára VIII.o. tanulónk képviselte iskolánkat, aki e rangos megmérettetésen ezüstsávos minősítést szerzett.
A Pitagorász matematikaverseny az alapiskola III. - VIII. évfolyama számára ajánlott. A tanulók 15 feladatot tartalmazó feladatsort kapnak kézhez, melynek megoldására 60 perc áll a rendelkezésükre. A helyesen megoldott feladatok száma mellett szerepet játszik a megspórolt idő is, ugyanis minden megspórolt 4 percért 1 pont szerezhető, amennyiben a tanulónak van legalább 10 jó válasza. Az a tanuló, akinek legalább 10 jó válasza van, sikeres megoldónak számít. Iskolánkat a járási fordulón 4 tanuló: Velebný Zoltán III.o., Lancz Márk IV.o., Fodor Barnabás V.o. és Risnyovszky Dorina Alexa VII.o. képviselte, akik közül Velebný Zoltán és Risnyovszky Dorina Alexa sikeres megoldóként végzett.
Március 27 - én zajlott a floorball verseny járási fordulója, melyen csapatunk: Takács Ádám IX.o., Kopin Krisztián IX.o., Gál Bátor IX.o., Šidó Christián IX.o., Dobos Bálint IX.o., Kovács Róbert IX.o., Gál Tibor VIII.o. és Lancz Tamás VI.o. az előkelő harmadik helyezettnek járó kupát vehette át.
Március 21-e a Down-szindróma világnapja. Az uniós politikusok felemás zoknival jelezték, hogy a sokszínűség érték. A Down- szindrómás betegség a 21. kromoszómapár hibás osztódása miatt létrejött, veleszületett kromoszóma-rendellenesség, ami középsúlyos értelmi fogyatékossággal, testi rendellenességekkel társul. A világnap dátumában a nap a 21. kromoszómára, a hónap e kromoszóma megháromszorozódására utal. A Down-kórral élőket képviselő egyesületek rendezvényeken és találkozókon hívják fel a figyelmet betegségre. A sérült gyermek speciális gondozást, nevelést igényel néha egész életén át, így nagy jelentősége van a szűrésnek, a betegség felderítésének még magzati korban.
A Down-kórral élők helyzetére színes zoknival igyekeztek felhívni a figyelmet a brüsszeli politikusok. A világnap alkalmából az uniós döntéshozók közül többen tettek közzé magukról a közösségi médiában fényképet vagy videót, amelyen felemás, színes zoknit viselnek, ezzel jelezve, hogy a társadalom sokszínű.
A kihívásként terjedő figyelemfelkeltő kampányba iskolánk tanulói és pedagógusai is csatlakoztak.
Március 21 - én gyermekzsivalytól volt hangos falunk művelődési háza, ugyanis e napon iskolánk szervezésében zajlott a Futrinka Bábfesztivál, melyen gazdag program, kellemes időtöltés, móka, kacagás várta a Kuckó Bábcsoportot Párkányból, Ugri - Bugri Bábcsoportot Pozsonyeperjesről, Gézengúzok Bábcsoportot Dunaszerdahelyről, Manócska Bábcsoportot Galántáról, a Pöttöm - park óvodát és a Mesejátszókat Budapestről.
Március 20 - a foci jegyében zajlott, ugyanis iskolánk focicsapata: Takács Ádám IX.o., Gál Bátor IX.o., Šidó Chrisztián IX.o., Lancz Tamás VI.o., Dobos Bálint IX.o., Lancz Tobias VII.o. és Zsidó Alexandra IX.o. részt vett a hidaskürti Magán Kereskedelmi és Szolgáltatóipari Szakközépiskola által szervezett futballtornán, melyen 8 iskola csapata mérte össze tudását.
Március 20 - án zajlott a bibliai olimpiász esperesi fordulója Galántán. Az idei megmérettetésen 12 csapat vett részt. Az iskolánk alkotta csapat: Lelkes Tibor VI.o., Látka József VI.o. és Balogh Dávid V.o. az előkelő harmadik helyezéssel járó oklevelet vehette át.
Iskolánk szervezésében került sor a körzeti floorball versenyre, melyen iskolánk csapata: Balogh Tamás VIII.o., Gál Tibor VIII.o., Dobos Bálint IX.o., Gál Bátor IX.o., Kopin Krisztián IX.o., Kovács Róbert IX.o., Šidó Krisztián IX.o., Takács Ádám IX.o., Zsidó Alexandra IX.o. és Lancz Angelika IX.o. az első helyen végzett.
Iskolánk háromnapos emlékünnepséget tartott névadójának, Mészáros Dávidnak, az 1848/49-es szabadságharc felvidéki vértanújának tiszteletére.
A nagymácsédi Mészáros Dávid Alapiskola és Óvoda diákjai az emlékünnepség első napján az iskola alsó tagozatos tanulói az óvodásokkal karöltve két órás interaktív, mesés, zenés és kézműves foglalkozások közepette együtt kalandoztak el az 1848/49-es korba. Az elkészült csákót és pártát büszkén viselve, huszárnótákat énekelve hangolódtak rá a történelmi időszakra, majd korhozmért interaktív történelmi tájékoztatót hallgattak a március 15-ei eseményekről. A kézműves foglalkozáson készült nemzeti színű papírvirágok az iskola udvarán álló emlékoszlop köré kerültek.
Felső tagozatos tanulóink számára az osztályfőnökök ünnepi történelmi órákat tartottak. Interaktív foglalkozások keretében ismertették a mártírpap helytálló magatartását a forradalom idején. Az elsajátított ismeretekről kvízfeladatok megoldásával adtak számot. Ezt követően Görföl Jenő, a Csemadok országos titkára és Kovács László, történész mutatta be a Hol sírjaik domborulnak kötetet, amelyben a Szlovákiában még fellelhető 1848-as honvédsírokat és emlékhelyeket dokumentálta és szedte csokorba a szerzőpáros. Kovács László a forradalmi eseményeket elevenítette fel, amelyekre a történész szempontjából mutatott rá a fiataloknak. A bemutatott fényképekből az iskola pedagógusai kiállítást szerveztek.
A szerzőpáros előadásával párhuzamban a régió magyar iskoláinak diákjai műveltségi vetélkedőn mérhették össze a forradalmi eseményekhez, a reformkorhoz és Mészáros Dávid életéhez kapcsolódó tudásukat. A verseny győzteseként a diószegi Petőfi Sándor Alapiskola és Óvoda diákjai kerültek ki.
A mátyusföldi diákság rajz és esszéíró pályázaton is részt vehetett, iskolánkba rengeteg kreatív munka érkezett be. A tanulók a rajzaikon való ábrázolással hűen megjelenítették a reformkor divatját, Széchényi István megvalósított álmait vagy a reformkor nagyjainak portréit. A mátyusföldi diákoknak a Dobsa Tamás vezette Kuttyomfitty társulat tartott rendkívül színvonalas, néptánccal és népi énekekkel tarkított forradalmi előadást.
A nagymácsédi Mészáros Dávid Alapiskola és Óvoda új emléktáblát avathatott fel Mészáros Dávid tiszteletére, amelyet Lancz Roland történész adományozott az intézménynek. Az avatás előtt a politikai élet és a kulturális szervezetek képviselői, az iskolások és a pedagógusok is szentmisén vettek részt, amelyet a mártírpap névrokona, a közelmúltban felszentelt, fiatal atya, a zsigárdi származású Mészáros Dávid celebrált. Az avatási ünnepségen Nagymácséd polgármestere, Lancz István köszöntötte a vendégeket, majd Narancsík Szilvia, az iskola igazgatónője ünnepi beszédében hangsúlyozta a szülőföldhöz és a nemzethez való tartozás fontosságát. Az első Mészáros Dávid napok célja átadni március 15-e üzenetét az élményszerű oktatás és nevelés módszerével. „Mi tudjuk, hogyha az ifjúságunk nem tanulja meg a történelmi alapokat, elveszett a jövő és már csak puszta múlt maradunk mi is. Az emléktábla avatás szintén egy mérföldkő az iskolánk életében, folytatása annak az útnak, ami az iskolánk átadásával kezdődött 1959-ben, és folytatódott a tiszteletbeli névfelvétellel 2002-ben. Nem volt véletlen az akkori névválasztás, ugyanis Mészáros Dávid életútja, papi tevékenysége, helytállása, majd későbbi mártírhalála a tanulóink számára jelkép lehet. Megtanulhatják belőle a hithez, a magyarságunkhoz való ragaszkodást, a szabadság, testvériség, egyenlőség eszméi iránti hűséget, és azt az eltökéltséget, amellyel minden fiatalnak ki kell állnia az elveiért”. Az emléktábla leleplezése után a helyi szervezetek, a Csemadok, az MKP és a Most-Híd párt is elhelyezte az iskola területén található kopjafánál az emlékezés koszorúit, majd Hrbácsek Noszek Magdaléna a helyi falumúzeumot mutatta be. A vendégek fogadását követően diákjaink különleges előadással tisztelegtek a forradalom nagyjai előtt.
Az ünnepségsorozat részeként tanulóink szintén ellátogattak a falumúzeumba, ahol megtekintették Dolán György Mészáros Dávid meghurcoltatása c. olajfestményét, majd iskolánk pedagógusainak vezetésével megismerkedtek a régió tárgyi és írásbeli emlékeivel.
A háromnapos programsorozat zárásaként pénteken a nagymácsédi alapiskola alsó tagozatosai kézműves foglalkozáson vettek részt, majd Rajkovics Péter tartott könyvbemutatót és ismertette meg a gyerekekkel Brumiarc figuráját. A felső tagozatosok közben kémiai és fizikai kísérletekkel ismerkedtek és betekintést nyertek a tudomány világába.
Diákjaink Mészáros Dávid emlékére jubileumi kiadvánnyal tértek haza, amely ismerteti a katolikus pap életpályáját, s egyben visszapillant az 1848/49-es szabadságharc és forradalom megemlékezéseire iskolánkon.
Az ünnepség színvonalát emelte, hogy tanulóink a három nap alatt büszkén viselték a szabadságharc jelképét a nemzeti kokárdát.
Március 6- án ismét a szavalóké volt a főszerep, ugyanis e napon zajlott a Tompa Mihály Vers- és Prózamondó Verseny III. kategóriájának járási fordulója. Ez a rendezvény a Csemadok legnagyobb tömegeket megmozgató rendezvényének számít. A Tompa Mihály Vers- és Prózamondó Verseny az az esemény, amelyre a legtöbb diák benevez. A gyerekek először az iskolai fordulókon vesznek részt, innen jutnak tovább a járási versenyre, majd az öt országos elődöntőbe. Galántán közel 140-en vettek részt az elődöntőn. Öt kategóriában versenyeztek vers- és prózamondásban. A hatodik csoport a verséneklők kategóriája volt. Az elődöntőkből régiónkét az iskolák számától függően jutnak be az országos megmérettetésre. Galántán tizenhárman jutottak tovább, ők aranysávos minősítést szereztek. Iskolánkat Kempski Sára VIII.o. tanuló képviselte, aki aranysávos besorolással továbbjutott a kerületi fordulóba.
Március 6- án zajlott az asztalitenisz - bajnokság kerületi fordulója. Iskolánkat a járási fordulóban első helyezést elért lánycsapatunk Zsidó Alexandra IX.o. és Matejka Vanessza IX.o. képviselte és nagyon összeszedett játékukkal a harmadik helyezettnek járó kupát és oklevelet vehették át.
Március 5 - én zajlott A Csemadok Országos Tanácsa megbízásából a Csemadok Rimaszombati Területi Választmánya társszervezőivel: a Csemadok területi választmányaival, a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézettel, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségével, a Szlovákiai Magyar Szülők Szövetségével és a Rimaszombati Gömör - Kishonti Népművelési Központtal közösen meghirdetett Tompa Mihály Vers-és Prózamondó Verseny járási fordulója Galántán. Iskolánkat az I. kategóriában Dilijancz Alex II.o. képviselte iskolánkat, aki bronzsávos besorolást ért el és a II. kategóriában pedig Gál Vanessa IV.o. tanuló, aki ezüstsávos minősítést szerzett.
Március 5 - én és 6 - án zajlott a "Poznaj slovenskú reč" elnevezésű verseny járási fordulója Tallóson. Iskolánkat az I. kategóriában Mézeš Viktória IV.o., a II. kategóriában pedig Regen Vivien VIII.o. képviselte. A lányok a legjobb tudásukat nyújtották és szépen szerepeltek, Mézeš Viktória a 2. helyezettnek járó oklevelet vehette át.
Ma iskolánkba látogattak a felvidéki és magyarországi mélyszegénységben élőket segítő Lélekgyógyító Alapítvány képviselői. Karvai Anett Farkasdról, Papp László, az alapítvány elnöke Budapestről érkezett hozzánk, hogy elmondja a diákoknak, mekkora boldogságot jelent mások megsegítése. Az iskolánk tanulói adományokat hoztak, valamint sok műanyag kupakot is adtunk az alapítványnak.
Felső tagozatos diákjaink egy nagyobb csoportja emlékezett meg február 21-én Ján Kuciakról és Martina Kušnírováról. A jegyespár otthona előtt kialakított kegyhelynél gyertyát gyújtottak és elhelyezték az emlékezés koszorúit, majd közösen imádkoztak az áldozatok lelki üdvéért.