Navigácia

  • Pitagorasz matematikaverseny

    Pitagorasz matematikaverseny
    8. 12. 2021

    December 8- 9 - én zajlott a Pitagorasz matematikaverseny 43. évfolyamának iskolai fordulója. A 22 tanuló közül 9 tanuló lett sikeres megoldó: Hodúr Ádám III.o., Jakubecz Daniel III.o., Bognár Tamás III.o., Forró Ákos IV.o., Gál Ágnes V.o., Dilijancz Alex V.o., Velebný Zoltán VI.o., Bugyi Márton VI.o. és Lancz Márk VII.o.

  • Mikulás

    Mikulás
    6. 12. 2021

    Tanulóink nagy örömére az idei iskolaévben is meglátogatott minket a Mikulás, aki nem érkezett most sem üres kézzel. Puttonyában tényleg volt minden jó, mi szem - szájnak ingere. A sok finomságot tanulóink verssel, énekkel köszönték meg.

  • Mikulás az iskolában

    Do fotogalérie bol pridaný nový album Mikuláš az iskolában.

  • Sportszerek Magyarországról

    Nagy öröm számunkra, hogy a magyar kormány sportszerek megvásárlásával is támogatja a szlovákiai magyar iskolákat. A mi iskolánk 15000 Ft értékben kapott sportszercsomagot, mely az Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége jóvoltából jutott el az iskolákba. Köszönjük az ajándékot, melyet a tanulók sportfoglalkozásainak a érdekesebbé tételére és a tanulók erőnlétének a fokozására fogjuk használni. KÖSZÖNJÜK!

  • Áldott Adventet kívánunk!

    Aranyosi Ervin – Advent – első gertya

    Advent első vasárnapján felgyullad egy gyertya fénye.

    Melegítse át szívedet, legyen fénylő eredménye.

    Kezdődik a csodavárás, ahogy egykor Jézust várták:

    szeretettel, bizalommal,a tűz lángját körül állták.

    A megváltó tiszta fényt hoz, szeretetet, ami éltet.

    Felemel a puszta földről, Isten fiává fogad téged.

    Szeretettel tárd ki lelked, öleld át a nagyvilágot,

    kívánd azt, hogy minden ember itt a Földön, legyen áldott!

                                                                                              

  • Macskacicó mese előadása

    Macskacicó mese előadása
    25. 11. 2021

    A 4. osztályos tanulóink a Macskacicó című népmesét mutatták be az elsősöknek. 

  • Ovisok látogatása az iskolában

    Ovisok látogatása az iskolában
    24. 11. 2021

    November 24 - én vendégül láttuk az ovisokat a Mesejáték című bábelőadásra. Šárkaň Mária tanító néni nagy lelkesedéssel készíti minden évben napköziseivel a meglepetés előadást, amely nagy sikernek örvend az ovisok és a napközisek körében egyaránt.

  • Mesejáték

    Do fotogalérie bol pridaný nový album Mesejáték.

  • „A tudomány is játék” mentorprogram

     „A tudomány is játék” mentorprogram
    15. 11. 2021

    Egy tehetséges ember másokat is gazdagít. Tehetséges diákok mentorálását vállalta magára a felvidéki Mentor Tehetségsegítő Tanács. Az őszi évadban a tanács színvonalas előadások sorozatába kapcsolta be a mátyusföldi iskolák diákjait „A tudomány is játék” mentorprogram keretén belül. Elismert mentorok ébresztgették a diákokban a tudomány iránti szeretetet és természetes kíváncsiságot.  A tehetségsegítő tanács alelnöke Szanyi Mária a programok mozgatórugója. „A tudomány is játék” tehetséggondozó program a Mentor TT őszi utolsó témaköre a robotika volt. A témakör legnagyobb felvidéki szakembere, Szlovákia Pedagógusa  verseny a tanárok nemzetközi Global Teacher Prize verseny hazai megfelelőjének 2019- es közönségdíjasa, a Buzitai Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola informatika-fizika szakos tanára, a Pavol Jozef Šafárik Egyetem Informatikai Intézetének munkatársa Hanesz Angelika látogatott el  a galántai Pázmány Péter székházba és tartott tartalmas, lendületes, érdekes interaktív előadást a mátyusföldi gyerekeknek a technika, robotika érdekességeiről.

  • Kincskeresők

    Kincskeresők
    10. 11. 2021

    A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége és a Mentor TT idén 16. alkalommal hirdette és szervezte meg a Kincskeresők – helyi értékeket kutató diákok konferenciáját. Pályázni lehetett a szlovákiai magyarság tájaihoz, településeihez és közösségeihez kapcsolódó előadással kultúrtörténet, helytörténet, néprajz, vallástörténet, művészet, irodalom, földrajz, természeti értékek, gazdaságtörténet, építészet, jeles személyiségek élete vagy bármilyen további tetszés szerint választható témakörökben. A helyi értékek megismertetése 10 perces előadás keretében, számítógépes vetítéssel történik, mely kiegészíthető eredeti hang- és videofelvételekkel, illetve tárgyi emlékek bemutatásával. A konferencia célcsoportja  az alapiskolák 5–9. évfolyama, a nyolc- és négyosztályos gimnáziumok, valamint a szakközépiskolák diákjai (12–18. éves korosztály). Az idei kétnapos konferencián buzitai, diószegi, szepsi, felsőszeli, komáromi, dunaszerdahelyi, nádszegi, nagymácsédi, érsekújvári, szenci, gútai, nagymegyeri, madari és hetényi alap- és középiskolások mutattak be helytörténeti előadásokat a saját régiójuk nevezetességeiről, jelentős személyiségeiről. A rendezvényen 23 résztvevő volt. Iskolánkat 2 csapat képviselte: Somogyi Fanny VIII.o. és Balogh Dávid VIII.o., akik „Mária Terézia urbáriuma Nagymácséd helységnek“ témát dolgozták fel, valamint Látka József IX.o. és Lelkes Tibor IX.o. akik a „ Kolerajárványok Nagymácsédon“ témát fejtegették nagy sikerrel, hiszen mindkét csapatunk aranysávos minősítést ért el.

  • iBobor informatikai verseny

    iBobor informatikai verseny
    8. 11. 2021

    Az idei iskolaévben november 8 - 12 - én zajlott az online országos informatikai verseny, melybe 39 tanulónk kapcsolódott be. Tanulóink közül 15- en lettek sikeres megoldók: Drobec kategóriában: Zsidó Dávid II.o., Bognár Tamás III.o. Bobrík kategóriában: Forró Ákos IV.o., Szőllősi Péter IV.o., Dilijancz Alex V.o., Balogh Norbert V.o. Benjamín kategóriában: Halupka Patrik VI.o., Lancz Márk VII.o., Baracskay Máté VII.o. Kadet kategóriában:Cséfalvay Péter VIII.o., Fodor Barnabás VIII.o., Lancz Tamás IX.o., Zsufai Erik IX.o., Látka József IX.o., Lelkes Tibor IX.o.

  • Járási badminton - bajnokság

    Járási badminton - bajnokság
    22. 10. 2021

    Az idei járási badminton - bajnokság Szered városában került megrendezésre. Iskolánkat két csapat képviselte. Míg a lányok csapata: Ferencz Dóra IX.o. és Duba Rebeka VIII.o. a harmadik helyen végzett, addig a fiúk csapata: Miklós Viktor IX.o. és Látka József IX.o. a második helyezettnek járó kupát és oklevelet vehette át.

  • Tehetségnap-4. foglalkozás

    A tudomány is játék 

    https://ma7.sk/oktatas/a-tudomany-jatek

    Szanyi Mária a társasjátékok napján különféle matematikai és logikai fejtörőket, játékokat mutatott be a gyerekeknek, jókedvűen játszott velük, figyelte tehetségüket, és a felnőtt kíséretet is megdolgoztatta a nyelvészeti – néprajzi rébuszokkal. Szanyi Mária, aki a felvidéki tehetségfejlesztésben a Kincskereső mozgalom életre hívásával és rendületlen munkásságával a legnagyobb névnek számít. Elmondta, a tehetségfejlesztésben, az oktatásban nagyon is van tere, helye a játéknak, a feladatok modellezésének, a szöveges feladatok dramatizálásának. 

     

  • Járási asztalitenisz - bajnokság

    Járási asztalitenisz - bajnokság
    13. 10. 2021

    Az idei asztalitenisz - bajnokság járási fordulója diószegen került megrendezésre. Iskolánkat a IX- es  fiúk csapata: Miklós Viktor, Lancz Tamás, Hoferka Erik és Pál Benjamin képviselte. Lelkes játékuk az 1. helyezettnek járó kupát eredményezte. Gratulálunk a szép eredményhez!

  • Tehetségprogram - 3. foglalkozás

    A tehetségprogram keretében megvalósuló 3. foglalkozás témája a kémiai kísérletek voltak. A foglalkozáson résztvettek a téma iránt érdeklődő tanulóink és iskolánk pedagógusa, Velebný Klára tanító néni kísérleteket mutatott be.

  • Megemlékezés az aradi vértanúkról

    Megemlékezés az aradi vértanúkról
    6. 10. 2021

    Él a magyar mindörökké...

    Méltóképpen és szépen emlékeztünk ma az aradi vértanúkról. Köszönjük a 7-8-9. osztályos tanulók gyors és aktív közreműködését a kis műsorban. A gyermekeink a magyar láng és a haza zászlójának értékes kis őrzői, ezt ma bizonyították. Mivel szerettük volna, ha maradandó élményben van részük, megtapasztalják az élő, emlékező magyarságot, vendégül hívtuk Szlezák Erika Őszirózsa-díjas nótaénekest, aki csengő hangjával és kedves előadásával betekintést adott a magyar nóta szép világába. Mert aki énekel, kétszer imádkozik. A magyar Himnusz ritka szépen szólt az iskolában a primadonna segítségével.

  • Terepfutás 2021

    Terepfutás 2021
    6. 10. 2021

    A terepfutás iskolai bajnokságának járási fordulóján az idén 4 tanulónk: Czíffery Zoé V.o., Gál Laura VI.o., Fodor Barnabás VIII.o.és Balogh Dávid VIII.o. vett részt, és képviselte méltón iskolánkat.

  • Tehetségprogram-Gömbi geometria

    Do fotogalérie bol pridaný nový album Tehetségprogram-Gömbi geometria.

  • Mentor TT

    Do fotogalérie bol pridaný nový album Mentor TT .

    A tanulmányútról megjelent cikk: Felvidek.ma

     

    Beszámoló a tanulmányi útról Pék Lászlótól, a Mentor TT vezetőjétől:

    A természettudományok iránt érdeklődő diákok tanulmányútja

     

    A Mentor Tehetségsegítő Tanács szeptember végén tanulmányútra hívta meg azokat a felső tagozatos diákokat és tanáraikat, akik az elmúlt tanévben résztvevői voltak a szervezet által megvalósult Teleki Pál földrajz és a Herman Ottó biológia versenyeknek. Az egynapos szakmai kirándulás célja egyrészt a jutalmazás, másrészt a versenyek iránti további érdeklődés felkeltése volt. A diákok ezúttal saját környékük történelmi, természeti, technikatörténeti és kulturális értékeivel ismerkedhettek meg a nap folyamán. A Galánta környéki (nagymácsédi, nagyfödémesi, hidaskürti, nádszegi, zsigárdi) és egy osztálynyi  kisbusszal csatlakozó felsőszeli diák az Izsáig tartó út során érintett mátyusföldi nevezetességekről kaptak tájékoztatást. Itt találkoztak a párkányi és a búcsi iskolából érkező társaikkal a tanulmányút első megállóján.

    Az izsai római kori katonai tábor feltárásáról és a néprajzi múzeum gyűjteményéről Domin István jelenlegi és Tóth-Kurucz Mária egykori polgármester tartottak érdekes és átfogó bemutatást. A  néprajzi tárlat a használati és liturgikus tárgyak mellett a helyi hímzőipar történetét, míg a a római kori kiállítás az izsai származású Tóth-Kurucz János budapesti professzor vezette régészeti feltárások anyagát mutatja be. Utána a diákok és tanáraik vendéglátóik kíséretében megtekintették a katonai tábort, mely a községtől mintegy 2 km-re, a Duna partján fekszik és egykor a limes romanus erődítményrendszer része volt. Ma  Leányvár ill. Kelemantia néven ismert és a túlparton fekvő Brigetió elővédjének számított.  Pannónia-provincia északi határát védte a germán törzsek - kvádok és markomannok ellen. A 170-es években épült fa-földsáncos tábor helyén a rómaiak kőtábort építettek. A 2 m széles és 4 m magas falakhoz 20 torony tartozott. Az erőd a 4.század végéig fennállt. A tábor központjában álltak a parancsnoki épületek, de voltak itt a kaszárnyák, istállók, raktárak, műhelyek, kutak, ciszternák és sütőkemencék, sőt fürdő is.  Kelemantia, a Római Birodalom limesének részeként 2021. július 30-án lett az UNESCO új világörökségi helyszíne.

    A tanulmányút következő állomása a Pat község kataszterében található ipari műemlék, az 1897-ben épült gőzmeghajtású szivattyúállomás, mely az Öreg Zsitva medrében az áradások során felgyülemlett vizet szivattyúzta évtizedekig a Dunába. A szivattyúállomás jelenlegi vezetőjétől, Tóth Tibortól megtudtuk,  hogy a műemléket napjainkban „régi szakik“ újítják fel, hogy patinájával újabb érdeklődőket vonzzon a környékre.

    A csoport egy része a közeli Virten felkereste a Baróti Szabó Dávid emlékét őrző helyeket, aki a székelyföldi Baróton született, majd a jezsuita rend tagjaként a felvidéki területeken Trencsénben, Nagyszombatban, Kassán, Besztercebányán  és Komáromban is tanult vagy oktatott, de az első magyar irodalmi folyóirat, a Magyar Museum kiadójaként is jegyzik nevét. Elsősorban vitairataival és műfordítói tevékenységével mutatott példát és adott buzdítást  a 18. századi  fiatal magyar irodalmi nemzedéknek.  Hosszú életének utolsó két évtizedét töltötte Virten. Sírjának megkoszorúzása után a tanulmányút Zsitvatőnél, az 1606-os zsitvatoroki béke emlékművét érintve a Dunamocsi Falumúzeum gazdag helytörténeti kiállításának megtekintésével folytatódott. A múzeum gondozója, Lajos Ilona tárlatvezetésével ízelítőt kaphattunk itt a falu lakosainak gazdálkodási formáiból, szokásaiból, a kulturális- és sportélet, valamint a helyi iskolák történéseiből, a település neves személyiségeinek életútjáról, köztük Csokonai Lillájáról, megtekinthettük a helyi kender és a vászon feldolgozás, a szőlő és borkultúra, valamint az 1965-ös nagy árvíz dokumentumait.

    Az ebéd elfogyasztása után az exkurzió a Köbölkút melletti védett nemzeti természeti rezervátum területén folytatódott, ahová a diákokat Bucz Veronika, a komáromi Duna Menti Múzeum zoológusa is elkísérte és mutatta be a Párizsi-mocsarakat, a környék egyik legjelentősebb vizes élőhelyét. A mocsarak felszínét nádas borítja, mely nemzetközileg is különleges madárvédelmi területnek számít, nagy jelentőséggel bír  a madarak vonulásakor is. E területen különösen impozánsak a nádasban éjszakázni összegyűlő füstifecskék nagyszámú  csapatai. A mocsarak ritka lakója az európai vidra, az északi pocok, a mocsári teknős és a hártyásszárnyúak egyik, eddig ismeretlen faja. A szép időnek köszönhetően a kilátóból elénk tárult nem csak a Párizsi-patakvölgy, de a Garam-menti dombháton található falvak sora is. 

    A tanulmányút utolsó állomása a szomszédos Kürt község határában található Mária-kegyhely, Cigléd. A csodálatos kis völgyben a fák között forrás fakad, melynek gyógyító vizét egy kisebb kápolnácska védi. Innét a keresztút stációin jutunk fel a búcsújárók és zarándokok által látogatott Kisboldogasszony-kápolnához. Kedves helyi idegenvezetőnk Pócs Krisztina tanárnő, akinek diákjai már évekkel ezelőtt a Kincskeresők seregszemléjén is bemutatták a kegyhelyet elmondta, hogy a keresztút stációit a két háború között a környékbeli falvak hívei állíttatták Isten dicsőségére, melyekbe 1938-ban készültek el a fából faragott képek, megjelenítve a Fájdalmas Szűz hét, valamint a keresztút tizennégy állomását. A kommunista időkben eltűnt képek tisztességes emberek jóvoltából újra előkerültek. Kisboldogasszony ünnepén és az ünnephez közeli napokban a közeli falvakból zarándokcsoportok, családok, de messzebbről jött hívők is felkeresi a kegyhelyet, megőrizve a régi hagyományokat, de új jeladások is születnek . A kápolnához közeli domboldalban 2004-ben kialakított, emlékkeresztnél ezt olvashattuk: „..Ha egyszer kidőlne, újat tégy a helyére, hogy őseink emléke fennmaradjon ...“.

    A Mentor Tehetségsegítő Tanács a felvidéki földrajz és biológia versenyek lebonyolítása során természetjárást, madármegfigyelést, múzeumlátogatást, szakmai előadásokat is szervez,  jelenléti és online felkészítő programokkal, rendezvényekkel, a honlapján tájékoztatással a jövőben is segíteni kívánja a magyar iskolák természettudományok iránt érdeklődő felső tagozatos diákjainak szakmai fejlődését. A tanulmányút a Nemzeti Tehetség Program támogatásával valósult meg.   

                                                                                                  Pék László

     

     

  • Aktualizáció

    Kedves Szülők és Tanulók! 

    Holnaptól, 2021. október 4-től a legújabb rendelet értelmében a diákoknak nem kötelező szájmaszkot hordani a tanítási órákon. A közös helységekben, mint a folyosó, mellékhelységek, büfé stb. továbbra is maszkot kell hordani. 

    Továbbá holnaptól elkezdődnek iskolánkban a szakköri foglalkozások és a pótórák matematikából, magyar, angol és szlovák nyelvből. A pótórák a tanítási órák után lesznek megtartva. 

    az iskola igazgatósága

strana:

Novinky

Kontakt

  • Základná škola s materskou školou Dávida Mészárosa - Mészáros Dávid Alapiskola és Óvoda
    Školský objekt 888
  • +421317858123, 0903 906 670

Fotogaléria